Geotrendlines Weekly

Geotrendlines Weekly

Weekly #98: Energieoorlog Midden-Oosten legt kwetsbaarheid wereldeconomie bloot

Zal Europa toch weer bij Rusland aankloppen?

Avatar van Frank Knopers
Avatar van Sander Boon
Frank Knopers en Sander Boon
mrt 20, 2026
∙ Betaald

De energiemarkt dwingt momenteel de realiteit met harde hand af. Jarenlang konden Europese landen een sterk ideologisch gedreven energiebeleid voeren, met nadruk op de energietransitie en het afbouwen van Russische energie. Maar die koers botst nu met de fysieke werkelijkheid. Europa is nog altijd voor meer dan 80 procent afhankelijk van import van olie en gas, en met het wegvallen van productiecapaciteit en verstoringen in het Midden-Oosten is daar op korte termijn geen volwaardig alternatief voor.

Het Internationaal Energieagentschap spreekt zelfs van de grootste verstoring ooit, terwijl de markten voor brandstoffen laten zien dat de krapte veel acuter is dan benchmarks zoals Brent en WTI olieprijs doen suggereren. Daarmee staat Europa voor een fundamentele keuze: afhankelijker worden van de Verenigde Staten? Of toch opnieuw het gesprek aangaan met Rusland? Dat laatste leek tot voor kort onbestaanbaar, maar het narratief zou onder de druk van een energiecrisis in Europa wel eens heel snel kunnen veranderen…

Tegen die achtergrond krijgt ook de rol van Trump een andere lading. Waar hij in de mainstream wordt neergezet als onvoorspelbare destabiliserende factor, kan zijn optreden ook worden gezien als onderdeel van een bredere systeemtransitie, waarin geopolitiek, energie, AI en informatieoorlog samenkomen. Hij schudt de gevestigde orde zodanig op dat hij de nodige tegenwerking kan verwachten.

Die strijd om het narratief en de macht speelt niet alleen in de Verenigde Staten, maar ook binnen Europa zelf. De ontwikkelingen rond de Hongaarse verkiezingen volgende maand laten zien hoe instrumenten als de Digital Services Act (DSA) steeds nadrukkelijker onderdeel wordt van politieke spelletjes. In hoeverre kunnen we nog spreken van vrije verkiezingen?

In deze Weekly komen de volgende onderwerpen aan bod:

Geopolitiek

  • Energieoorlog Midden-Oosten legt kwetsbaarheid wereldeconomie bloot

  • EU bemoeit zich met verkiezingen Hongarije?

Geld & Economie

  • Prijzen edelmetalen kelderen, wat nu?

Maatschappij & Cultuur

  • Globalisten verliezen terrein, met of zonder Trump

  • Het jaar van de AI-doorbraak

Video’s

  • Bart de Wever en Alexander Stubb hinten naar normalisering van relatie met Rusland

  • Hoeveel olie en gas zit er nog in de Noordzee?

Grafieken

  • Energiesector profiteert van hoge prijzen

  • Is olie nou goedkoop of duur?

  • BIS: Vooral particulieren stapten vorig jaar in goud

  • Vastgoed in Dubai? Nu even niet…


Abonneren?

Wil je ook voorsprong door kennis? Vul dan hieronder je e-mailadres in en klik op de gele ‘Subscribe’ knop om te abonneren. Toegang tot de Geotrendlines Weekly kost €9,95 per maand of €99,95 per jaar.

Ben je al abonnee van Geotrendlines Premium, dan kun je de volledige update lezen door op ‘Sign in’ te klikken en vervolgens het e-mailadres in te vullen waarmee je een account hebt op Geotrendlines Premium.

Heb je als abonnee van Geotrendlines Premium toch problemen met het inloggen op deze site? Stuur dan een e-mail naar info@geotrendlines.com.


Geen tijd om te lezen?

Heb je niet iedere week tijd om deze weekupdate te lezen? Geen probleem, want in de app van Substack (Apple/Google) zit ook een voorleesfunctie die best goed werkt. Zo luister je onze weekupdate als een podcast. Bijvoorbeeld tijdens het reizen, het koken of andere bezigheden. Open de weekupdate in de Substack app en klik op het kleine afspeelicoontje rechtsboven.


Boon & Knopers: Vermogensregie voor de wereld van morgen

De wereld om ons heen verandert razendsnel. Geopolitiek verschuift de macht naar het oosten, terwijl het Westen blijft hangen in de wereld van gisteren. Dit verklaart de populariteit van goud en Bitcoin, die het ene na het andere record breken. Toch laten de meeste vermogensbeheerders en financieel planners deze alternatieven links liggen. Een gemiste kans.

Boon & Knopers Advisory helpt vermogende particulieren en ondernemers in een tijd van grote veranderingen. Met onze kennis van geopolitiek, economie en maatschappij helpen we jou een vermogensplan te maken dat werkt. De afgelopen vijf jaar heeft onze strategie de markt ruim weten te verslaan.

Heb je meer dan €1 miljoen aan vermogen en wil je sparren over een beleggingsstrategie die je voorbereid op de wereld van morgen? Zie je kansen die je financieel adviseur of vermogensbeheerder links laat liggen? Neem dan contact met ons op.

Boon & Knopers Advisory, vermogensregie voor de wereld van morgen

Geopolitiek

Energieoorlog Midden-Oosten legt kwetsbaarheid wereldeconomie bloot

De recente escalatie in het Midden-Oosten markeert een fundamentele verschuiving in de aard van het conflict rond Iran. Waar eerdere fasen van de oorlog zich primair richtten op militaire doelwitten, zien we nu een duidelijke verplaatsing naar energie-infrastructuur als strategisch doelwit. De Israëlische aanval op het South Pars-gasveld – het grootste gasveld ter wereld – en de daaropvolgende Iraanse raketaanval op het industriële complex Ras Laffan in Qatar, ’s werelds grootste LNG-exportterminal, maken duidelijk dat energie zelf het slagveld is geworden.

Deze ontwikkeling heeft verstrekkende gevolgen. South Pars en het Qatarese North Field vormen samen het hart van de mondiale gasproductie, terwijl Ras Laffan fungeert als een cruciale exporthub voor vloeibaar aardgas richting zowel Europa als Azië. Door deze infrastructuur aan te vallen, raken de betrokken partijen niet alleen elkaars economische belangen, maar ook de fundamenten van de wereldwijde energievoorziening. Daarmee verschuift de oorlog naar wat steeds meer kenmerken vertoont van een energie-oorlog: een conflict waarin economische ontwrichting via energievoorziening centraal staat.

In dit artikel maken we de balans op. Wat kunnen we komende tijd verwachten en waarom valt Iran juist olie- en gasinfrastructuur aan? En welke landen gaan hier het meeste last van hebben?

Welke benchmark is indicatief voor de olieprijs?

Tegen de achtergrond van de zich ontwikkelende energie-oorlog is het opmerkelijk dat de olieprijs, zoals die in het Westen wordt gevolgd via benchmarks als Brent en WTI, nog altijd rond de 100 dollar per vat noteert. Op het eerste gezicht lijkt dat een indicatie van relatieve stabiliteit, zeker gezien de ernst van de geopolitieke situatie. Maar die indruk is misleidend. Onder de oppervlakte is de oliemarkt al aanzienlijk verder geëscaleerd.

Avatar van User

Lees deze post gratis verder, aangeboden door Boon & Knopers.

Of koop een betaald abonnement
© 2026 Geotrendlines · Privacy ∙ Voorwaarden ∙ Incassomelding
Begin je SubstackDownload de App
Substack is de plek voor geweldige cultuur