Geotrendlines Weekly

Geotrendlines Weekly

Weekly #75: ‘Nieuw Oostblok’ als verzet tegen centralisatie in Brussel

Oostbloklanden herkennen Sovjet-Unie in hedendaagse EU.

Avatar van Frank Knopers
Avatar van Sander Boon
Frank Knopers en Sander Boon
okt 10, 2025
∙ Betaald

In Europa groeit een nieuw machtsblok rond Hongarije, Slowakije, Servië en sinds kort ook Tsjechië — landen die zich afkeren van verdere centralisatie in Brussel. Dit ‘nieuwe Oostblok’ streeft naar een Europa van soevereine staten en zoekt aansluiting bij een multipolaire wereldorde waarin samenwerking met zowel China, Rusland als de VS mogelijk blijft. Het is dit nieuwe Oostblok dat zich verzet tegen de economische en militaire confrontatie met Rusland en dat laat zien dat er een alternatieve koers bestaat.

Op financieel gebied zien we de laatste dagen een nieuwe term opduiken: de debasement trade. Het is de vlucht van beleggers uit geld dat waarde verliest naar schaarse bezittingen die hun koopkracht behouden. In een wereld waarin overheden schulden blijven opstapelen en centrale banken onder politieke druk zullen bezwijken, zoeken beleggers bescherming in activa die niet kunnen worden bijgedrukt – goud, zilver en Bitcoin. Het is een trend die wij al jaren volgen in onze analyses en waarop onze modelportefeuille al vanaf het begin ingericht.

De spectaculaire prijsstijgingen van goud, zilver en Bitcoin roepen vragen op: Is dit een speculatieve bubbel? Of is de werkelijke bubbel het fiatgeld en de gigantische markt van staatsobligaties die langzaam leegloopt? Wat op het eerste gezicht lijkt op oververhitting in goud en Bitcoin, zou wel eens de normalisering van hun rol als waardestandaard kunnen zijn. Er daar hoort een veel hogere prijs bij.

Als we het over bubbels hebben, dan moeten we het natuurlijk ook hebben over AI. Rondom kunstmatige intelligentie is inmiddels een financieel ecosysteem ontstaan waarin miljarden dollars worden rondgepompt tussen bedrijven als Nvidia, AMD, Oracle en OpenAI. Miljarden aan aandelenopties, hardware deals en participaties versterken elkaar in een circulaire waardering die doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren ’90. De winsten zijn voorlopig vooral boekhoudkundig en in termen van beurswaarderingen, maar de verwachtingen zijn astronomisch. De AI-bubbel lijkt de laatste fase van een fiatgeld tijdperk te belichamen: een wereld waarin waardering en waarde steeds verder uit elkaar zijn gedreven.

In deze Weekly komen de volgende onderwerpen aan bod:

Geopolitiek

  • ‘Nieuw Oostblok’ als verzet tegen centralisatie in Brussel

Geld & Economie

  • Goudprijs naar recordhoogte: Is het duur of ondergewaardeerd?

  • Zilverprijs naar hoogste niveau sinds 1980. This time is different?

  • EU kiest protectionisme om staalindustrie te beschermen

  • Nvidia, AMD en OpenAI: de AI bubbel waar geld wordt rondgepompt

Maatschappij & Cultuur

  • Stablecoins als digitale redders van vrijheid

Video’s

  • Trump, goud, tarieven en herindustrialisatie. Ab Gietelink interviewt Sander Boon

  • Donald Tusk: ‘Niet het opblazen, maar het bouwen van Nord Stream 2 was het probleem’

Grafieken

  • Goud/olie ratio voorspelt onheil

  • Aandelen of goud?


Abonneren?

Wil je ook voorsprong door kennis? Vul dan hieronder je e-mailadres in en klik op de gele ‘Subscribe’ knop om te abonneren en deze updates te blijven volgen.

Toegang tot de wekelijkse update van Boon & Knopers kost €9,95 per maand of €99,95 per jaar.

Ben je al abonnee van Geotrendlines, dan kun je de volledige update lezen door op ‘Sign in’ te klikken en vervolgens het e-mailadres in te vullen waarmee je een account hebt op Geotrendlines. Abonnees hebben al toegang en hoeven dus niet op de ‘Subscribe’ knop te klikken. Heb je als abonnee van Geotrendlines toch problemen met inloggen? Stuur dan een e-mail naar info@boonknopers.com.

Deze weekupdate van Boon & Knopers wordt mogelijk gemaakt door abonnees. Door te abonneren kunt u deze wekelijkse updates blijven lezen.


Boon & Knopers: Vermogensregie voor de wereld van morgen

De wereld om ons heen verandert razendsnel. Geopolitiek verschuift de macht naar het oosten, terwijl het Westen blijft hangen in de wereld van gisteren. Dit verklaart de populariteit van goud en Bitcoin, die het ene na het andere record breken. Toch laten de meeste vermogensbeheerders en financieel planners deze alternatieven links liggen. Een gemiste kans.

Boon & Knopers Advisory helpt vermogende particulieren en ondernemers in een tijd van grote veranderingen. Met onze kennis van geopolitiek, economie en maatschappij helpen we jou een vermogensplan te maken dat werkt. De afgelopen vijf jaar heeft onze strategie de markt ruim weten te verslaan.

Heb je meer dan €1 miljoen aan vermogen en wil je sparren over een beleggingsstrategie die je voorbereid op de wereld van morgen? Zie je kansen die je financieel adviseur of vermogensbeheerder links laat liggen? Neem dan contact met ons op.

Boon & Knopers Advisory, vermogensregie voor de wereld van morgen
Avatar van User

Lees deze post gratis verder, aangeboden door Boon & Knopers.

Of koop een betaald abonnement
© 2026 Geotrendlines · Privacy ∙ Voorwaarden ∙ Incassomelding
Begin je SubstackDownload de App
Substack is de plek voor geweldige cultuur