Weekly #115: VS openen aanval op extreem links terrorisme
En Trump wil verkiezingsfraude aanpakken
Op 16 juli presenteerde de Amerikaanse regering op twee onafhankelijk van elkaar georganiseerde events opvallende strategieën die tezamen kunnen worden gezien als een aanval op de links-progressieve trans-Atlantische technocratische structuren en de extremistische organisaties die daarbinnen konden floreren. Minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, veiligheidsadviseur Stephen Miller en minister van Financiën Scott Bessent presenteerden op een conferentie met delegaties van 65 landen een internationale strategie om geweld van extreem-linkse organisaties te bestrijden, waarbij vooral de financiële netwerken achter deze bewegingen centraal staan.
Een tweede strategie werd onthuld door president Trump. In een landelijke presentatie vanuit het Witte Huis kwam hij met belangrijke aanwijzingen voor de precaire staat van het Amerikaanse electorale systeem. Hij liet na zijn presentatie geheime documenten vrijgeven van onder andere CIA, FBI en NSA over onveiligheid van stemcomputers, enorme aantallen onterecht uitgegeven stembiljetten (overleden of illegaal) en inmenging in het verkiezingsproces door China tijdens de presidentsverkiezingen van 2020. Trump riep het Congres en de Senaat op om de Safe America Act te accorderen, een wetsvoorstel om de Amerikaanse verkiezingen beter te beveiligen, door invoering van legitimatie van Amerikaans ingezetene (waar bijna 80 procent van de Amerikaanse stemgerechtigden het mee eens zijn).
Hoewel het om twee verschillende dossiers gaat, vormen zij samen één bredere politieke strategie. Vanuit het perspectief van de Trump-regering is dit een frontale confrontatie met de progressief-linkse machtsstructuren die afgelopen decennia grote invloed hebben gekregen op overheid, media, universiteiten, maatschappelijke organisaties en het publieke debat. Door enerzijds de verkiezingsprocedure te hervormen en vermeende misstanden uit 2020 opnieuw te onderzoeken, en anderzijds de organisatorische en financiële infrastructuur achter gewelddadig links-extremisme aan te pakken, probeert de regering Trump het vertrouwen in de Amerikaanse rechtsorde te herstellen.
Diezelfde filosofie zien we deze week ook terug op financieel terrein. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk kondigden een intensieve samenwerking aan op het gebied van stablecoins en digitale financiële markten. Daarmee kiezen beide landen nadrukkelijk voor een model waarin privaat geld en marktinnovatie een centrale rol gaan spelen. Stablecoins kunnen uitgroeien tot een alternatief betaalsysteem dat internationale transacties sneller en efficiënter maakt, zonder dat iedere betaling via het traditionele bankwezen of de overheid hoeft te verlopen. Ook hier kiest Washington voor meer ruimte voor private initiatieven in plaats van verdere centralisatie van het geldsysteem via bijvoorbeeld CBDC’s.
Deze ontwikkelingen laten zien dat de Verenigde Staten onder Trump een duidelijke koerswijziging hebben ingezet. Waar veel westerse landen de afgelopen jaren kozen voor meer regulering, centralisatie en toezicht, lijkt Washington juist de nadruk te leggen op openheid, institutionele hervorming en een grotere rol voor het vrije initiatief. Of deze ambitieuze agenda politiek en juridisch volledig gerealiseerd kan worden, zal de komende jaren moeten blijken.
De presentatie van Trump werd niet uitgezonden door landelijke media en ook de conferentie van Rubio kreeg weinig aandacht in de landelijke en internationale pers. En als het wel werd besproken, dan in negatieve termen. Dit legt het probleem bloot. Het is niet prettig om te moeten concluderen, maar alleen als interpretaties van mainstream media worden genegeerd en informatie bij de bron wordt opgehaald, wordt duidelijk dat vrijheid – politiek, maatschappelijk én financieel – opnieuw tot een centraal uitgangspunt van het Amerikaanse beleid is gemaakt.
In deze Weekly komen de volgende onderwerpen aan bod:
Geopolitiek
VS openen aanval op links-extremisme
Trump wil verkiezingsfraude aanpakken
Europa veroordeelt Russisch gas, maar koopt er meer van dan ooit
Geld & Economie
Stablecoin samenwerking tussen VS en VK
Winstgroei alleen is geen garantie voor hogere beurskoersen
Video’s
Hoe Qatar een plek veroverde op het wereldtoneel
Grafieken
Hoe lang gaat een valuta mee?
Hoe politiek gekleurd zijn AI chatbots?
Abonneren?
Wil je ook voorsprong door kennis? Vul dan hieronder je e-mailadres in en klik op de gele ‘Subscribe’ knop om te abonneren. Toegang tot de Geotrendlines Weekly kost €9,95 per maand of €99,95 per jaar.
Ben je al abonnee van Geotrendlines Premium, dan kun je de volledige update lezen door op ‘Sign in’ te klikken en vervolgens het e-mailadres in te vullen waarmee je een account hebt op Geotrendlines Premium.
Heb je als abonnee van Geotrendlines Premium toch problemen met het inloggen op deze site? Stuur dan een e-mail naar info@geotrendlines.com.
Boon & Knopers: Vermogensregie voor de wereld van morgen
De wereld om ons heen verandert razendsnel. Geopolitiek verschuift de macht naar het oosten, terwijl het Westen blijft hangen in de wereld van gisteren. Dit verklaart de populariteit van goud en Bitcoin, die het ene na het andere record breken. Toch laten de meeste vermogensbeheerders en financieel planners deze alternatieven links liggen. Een gemiste kans.
Boon & Knopers Advisory helpt vermogende particulieren en ondernemers in een tijd van grote veranderingen. Met onze kennis van geopolitiek, economie en maatschappij helpen we jou een vermogensplan te maken dat werkt. De afgelopen vijf jaar heeft onze strategie de markt ruim weten te verslaan.
Heb je meer dan €1 miljoen aan vermogen en wil je sparren over een beleggingsstrategie die je voorbereid op de wereld van morgen? Zie je kansen die je financieel adviseur of vermogensbeheerder links laat liggen? Neem dan contact met ons op.
Geopolitiek
VS openen aanval op extreem links terrorisme
De Amerikaanse regering heeft de strijd tegen links-extremisme officieel tot een veiligheidsprioriteit gemaakt. Tijdens een internationale bijeenkomst in Washington, die werd bijgewoond door in totaal 66 landen, presenteerden minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, veiligheidsadviseur Stephen Miller en minister van Financiën Scott Bessent ieder een ander onderdeel van dezelfde strategie. Rubio bouwde een internationale coalitie, Miller mobiliseerde het binnenlandse veiligheidsapparaat en Bessent richtte zich op de geldstromen achter activistische en extremistische organisaties.
Daarmee gaat het niet alleen om strengere vervolging van personen die geweld plegen. De regering-Trump wil de volledige infrastructuur rond links-extremistische bewegingen in kaart brengen: organisaties, geldschieters, stichtingen, digitale communicatiekanalen, internationale contacten en sympathisanten die volgens Washington geweld mogelijk maken of legitimeren. Deze aanpak vertoont duidelijke overeenkomsten met de manier waarop de Verenigde Staten na 11 september 2001 de strijd tegen islamitisch terrorisme organiseerden.





