Geotrendlines Weekly

Geotrendlines Weekly

Weekly #10: Orbán lanceert nieuw vredesinitiatief

Hongaarse president praat niet alleen met Zelensky, maar ook met Poetin. Tot ongenoegen van EU...

Avatar van Frank Knopers
Avatar van Sander Boon
Frank Knopers en Sander Boon
jul 05, 2024
∙ Betaald

Deze week waren er weer veel nieuwe ontwikkelingen op het geopolitieke vlak. Zo startte de Hongaarse president Viktor Orbán deze week een nieuw vredesinitiatief door niet alleen met Zelensky, maar ook met Poetin te praten. Tot ongenoegen van andere EU-regeringsleiders, maar zoals we in deze update laten zien de wens van een groot deel van de Europese bevolking. Waarom komt Orbán juist nu met dit initiatief en wat zegt dit over de Europese geopolitieke koers?

In Kazachstan kwamen deze week ook verschillende lidstaten van de Shanghai Cooperation Organization (SCO) bijeen, een Euraziatisch samenwerkingsverband opgezet door China en Rusland dat zich bezighoudt met vraagstukken op het gebied van economische samenwerking en veiligheid. Tijdens deze bijeenkomst sprak de Chinese president Xi Jinping opnieuw zijn steun uit voor Rusland, ook ten aanzien van de oorlog in Oekraïne. “We staan aan de goede kant van de geschiedenis”, woorden die vanuit de Westerse visie bezien de wenkbrauwen doen fronsen. Maar is het wel zo gek wat hij zegt?

Ook op economisch vlak valt er het nodige te melden. Zo blijken Europese landen dit jaar toch weer meer gas uit Rusland te importeren, ondanks hun voornemen om de ‘Russische oorlogskas’ niet te vullen. Maar ook met sancties weet de Russische economie te groeien, zodanig dat de Wereldbank het land zelfs heeft opgewaardeerd tot ‘high income‘ economie.

Verderop in deze update bespreken we een analyse van Izabella Kaminska, die net als Sander Boon concludeert dat het Westen meer en meer gelijkenissen begint te tonen met de Sovjet-Unie.

Het valt ons overigens op dat steeds meer analisten van naam - denk aan onder meer historicus Niall Fergusson en auteur Matt Taibi - inmiddels dezelfde visie onderschrijven die we jaren geleden al hebben uiteengezet in diverse analyses op Geotrendlines. De teruggang van het Westen is niet meer te verbergen middels censuur en propaganda.

De onderwerpen van deze week:

Geopolitiek

  • Orbán lanceert nieuw vredesinitiatief

  • Xi Jinping blijft Poetin steunen: “We staan aan de goede kant van de geschiedenis“

  • China merkt 17 zeldzame aardmetalen aan als ‘strategische reserve‘

Geld & Economie

  • BIS ontwikkelt nieuw platform voor real-time internationale betalingen

  • Europese landen importeren weer meer gas uit Rusland

  • Rusland opgewaardeerd tot ‘high income‘ economie

Maatschappij & Cultuur

  • Isabella Kaminska over de parallellen van het Westen met de Sovjet-Unie

Video’s en grafieken

  • Poetin over westerse hypocrisie omtrent Nord Stream

  • Kishore Mahbubani over de strategie van China

  • DNB laat nieuwe goudkluis zien

  • Energieverbruik China versus Westen

  • Perceptie versus realiteit over oorlog in Oekraïne

Wilt u ook voorsprong door kennis? Vul dan hieronder uw e-mailadres in en klik op de gele ‘Subscribe’ knop om te abonneren en deze updates te blijven volgen.

Bent u al abonnee van Geotrendlines, dan kunt u de volledige update lezen door op ‘Sign in’ te klikken en vervolgens het e-mailadres in te vullen waarmee u een account heeft op Geotrendlines. U heeft al toegang en hoeft dus niet op de ‘Subscribe’ knop te klikken. Heeft u als abonnee toch problemen met inloggen? Stuur dan een e-mail naar info@boonknopers.com.

Boon & Knopers wordt mogelijk gemaakt door abonnees. Door te abonneren kunt u deze wekelijkse updates blijven lezen.

Avatar van User

Lees deze post gratis verder, aangeboden door Boon & Knopers.

Of koop een betaald abonnement
© 2026 Geotrendlines · Privacy ∙ Voorwaarden ∙ Incassomelding
Begin je SubstackDownload de App
Substack is de plek voor geweldige cultuur